Copyright © 2008- RemekDDD.sk  Všetky práva vyhradené.
Používaním tohto webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies v súlade s nastavením prehliadača. Viac informácií
MENU
Profil firmy
Deratizácia
Dezinsekcia
Dezinfekcia
Cenník DDD služieb
Škodcovia
HACCP
IPM
Kontakt
VIZITKA
Jozef Remek DDD
Gaštanová 10
010 07 Žilina
mobil: 0905 794 418
email: remekddd@remekddd.sk
V prípade záujmu volajte 0905 794 418

Šváb obyčajný

Šváb obyčajný má veľkosť 20 - 27 mm. Farbu má hnedočiernu lesklú. Samica švába obyčajného má redukované krídla siahajúce do dvoch tretín brušká, nelieta. Šváb obyčajný vyhľadáva tmavé a vlhké miesta, chladnejšie ako Rus domový, napr. pivnice, sklady, šachty aj kanalizácie.

Šváb obyčajný po kolmých hladkých stenách nelezie. Pohybuje sa pozdĺž stien. Vývoj švába obyčajného je rovnako ako u Svrčka domového nedokonalou premenou. Šváb obyčajný sa likviduje dezinsekciou postrekom, nástrahovými kazetami alebo gélmi.

Šváby obyčajné patria medzi najrozšírenejších škodcov v ľudských obydliach na celom svete. Vyskytujú sa v potravinárskych prevádzkach (pekárne, mlyny, pivovary, kuchyne, sklady potravín) obchodoch, reštauráciách, hoteloch, nemocniciach, obytných domoch, na lodiach atď.

Šváby obyčajné požierajú cukor, med, čokoládu, pečivo, chlieb, cukrovinky, pivo, mlieko, mliečne výrobky, tuky, mäso, údeniny, kožu, kožušiny, ovocie, zeleninu, prírodné textílie. Pri nedostatku potravín môžu požierať aj papier, knihy. Šváby obyčajné môžu svojou prítomnosťou spôsobiť skrat elektrického prúdu alebo poškodenie počítačových systémov. Šváby obyčajné sa ukrývajú sa na tmavých miestach. Aktívne sú v noci.

Zdravotný a hygienický význam švábov je v prenose choroboplodných zárodkov na povrchu tela alebo vylučovaním výkalmi ako aj v kontaminovaní potravín plesňami. Tento škodlivý hmyz šíri nepríjemný zápach.

Šváby obyčajné vyvolávajú alergie dýchacích orgánov človeka. Vo výkaloch švábov sa nachádzajú karcinogénne látky.

Pri výskyte švábov alebo iného obtiažneho hmyzu kontaktujte firmu Jozef Remek DDD. Predtým si môžete pozrieť cenník dezinsekcie.
 

Charakteristické znaky Švába obyčajného

Dĺžka tela - 20 - 27 mm
Farba - hnedočierna
Krídla - redukované
Preferovaná teplota - 20 - 28°C
Dĺžka života imága (dni) - 35 - 180
Dĺžka vývoja larvy - 0,5 -2 roky
 

Ostatné druhy švábov

- Šváb obyčajný
- Šváb hnedopásavý
- Šváb americký
 
Šváb obyčajný