Copyright © 2008- RemekDDD.sk  Všetky práva vyhradené.
Používaním tohto webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies v súlade s nastavením prehliadača. Viac informácií
MENU
Profil firmy
Deratizácia
Dezinsekcia
Dezinfekcia
Cenník DDD služieb
Škodcovia
HACCP
IPM
Kontakt
VIZITKA
Jozef Remek DDD
Gaštanová 10
010 07 Žilina
mobil: 0905 794 418
email: remekddd@remekddd.sk
V prípade záujmu volajte 0905 794 418

Mravec obyčajný

Mravec obyčajný je blanokrídli hmyz čiernohnedo lesklej farby a veľkosti 3 - 4 mm.
 

Kasty Mravca obyčajného

V mravenisku môžeme rozlíšiť 4 kasty Mravca obyčajného
1. kráľovná - samičky - matky, sú najvačšie a nemajú krídla.
2. robotnice - sú menšie, nemajú krídla a predstavujú najpočetnejšiu skupinu.
3. vojaci - sú to robotnice špeciálneho typu.
4. samce - sú menšie ako samičky a majú krídla.

Mraveniská Mravca obyčajného môžu obsahovať niekedy len niekoľko tuctov jedincov, inokedy ich však býva až niekoľko tisíc. Mravce obývajú skoro všetky typy klimatických oblastí od púšte po dažďové pralesy, od Arktídy po trópy. Aj keď sa mnohé druhy mravcov, ktorých je skoro 4000, líšia veľkosťou a tvarom, skoro vždy ľahko poznáme, že ide o mravca. Všetky druhy mravcov majú kolenovito ohnuté tykadlá a hrbolček alebo tŕň na štíhlej stopke spájajúcej hruď s bruškom. Stopka umožňuje vysokú pohyblivosť zadočku. Niektoré mravce dokážu zadoček úplne obrátiť nahor, namieriť proti nepriateľovi a vystreknúť kyselinu mravčiu.

Nové mraveniská sa zakladajú tak , že samce a samičky odletia zo starého hniezda, aby sa osamostatnili. Po párení mravcov, ktoré potom nastane, samce hynú. Samičkám odpadnú krídla a vyhľadávajú vhodné miesto na budovanie nového mraveniska. Niektoré druhy mravcov majú mraveniská v zemi, pod kmeňmi stromov, prípadne pod kameňmi. Mnohé si stavajú vačšie - menšie nadzemné mohylovité kopy, iné si budujú hniezda v dutých steblách, v plodoch alebo v orechoch. Nemnohé druhy budujú papierovité hniezda ako osy. Kráľovná Mravca obyčajného sa sama stará o prvú znášku vajec a dozerá aj na larvy, kým nedospejú. Z nich sa vyliahnu prvé robotnice nového mraveniska. Kráľovná už potom nerobí nič iné, iba znáša vajíčka. Keď sa raz spárila, môže klásť oplodnené vajíčka až do konca života. Keď vzniklo dobré mravenisko, čoskoro sa v ňom začnú zjavovať okrídlené samce a samičky, ktoré nato odletia, aby založili novú kolóniu.

Hubenie mravcov postrekom ako aj Muchy domácej sa najčastejšie vykonáva v obytných priestoroch. Ničenie mravcov je však možné vykonať aj rôznymi požerovými nástrahami.

Pri výskyte väčšieho rozsahu (mravenisko) v obytných priestoroch odporúčam po dezinsekcii vykonať aj dezinfekciu napadnutých priestorov.

V prípade problémov s mravcami nás môžete kontaktovať, predtým si ale môžete pozrieť cenník dezinsekcie.
 
Mravec obyčajný