Copyright © 2008- RemekDDD.sk  Všetky práva vyhradené.
Používaním tohto webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies v súlade s nastavením prehliadača. Viac informácií
MENU
Profil firmy
Deratizácia
Dezinsekcia
Dezinfekcia
Cenník DDD služieb
Škodcovia
HACCP
IPM
Kontakt
VIZITKA
Jozef Remek DDD
Gaštanová 10
010 07 Žilina
mobil: 0905 794 418
email: remekddd@remekddd.sk
V prípade záujmu volajte 0905 794 418

Moľa obilná

Moľa obilná má dĺžku tela 5-6 mm. Predné krídla Mole obilnej sú svetlo šedé s hustým popraškom sivohnedých bodiek a škvŕn. Húsenice sú 7-9 mm dlhé. Moľa obilná spravidla prezimuje v štádiu húsenice druhej generácie. Oplodnená samička Mole obilnej kladie iba na vlhké obilné zrná vajíčka. V sklade vyliahnutá húsenička vytvára akúsi malú, krehkú a priesvitnú hodvábnu čiapočku, ktorá má veľkosť asi ako jedno zrno.

Húsenička Mole obilnej sa ukrýva vo vnútri “čiapočky” a pripevňuje ju na jedno alebo dve zrná. Potom sa prehrýza do zrna a preniká do vnútra, kde sa živí endospermom. Keď vyžerie jedno zrno prechádza na ďalšie a takto môže každá húsenička v priebehu svojho života poškodiť 20-30 zŕn. Motýle Mole obilnej prvej generácie sa objavujú na jar od mája do júna. Celý vývoj generácie Mole obilnej trvá pri priemerných podmienkach (vajíčko = húsenica = kukla) 13:80:18=celkom 111 dní. Iba pri prezimovaní húseníc prvej generácie môže trvať vývoj imága takmer celý rok. V našich podmienkach má Moľa obilná do roka spravidla 2 generácie. Moľa obilná a Rus domový (šváb) sú najčastejšie vyskytujúce sa škodce v prevádzkach kde sa pracuje s potravinami.
 

Ostatné druhy molí

- Moľa šatová
- Moľa kožušinová
- Moľa tapetová
 

Spôsob ničenia molí

Pri silnom napadnutí moľami sa odporúča okrem dezinsekcie vykonať aj dezinfekciu miesta napadnutého týmto škodlivým hmyzom.

Komunálna sféra (reštaurácie, hotely, nemocnice) - dezinsekcia (feromónové lapače, čistenie a postreky)
- v nepristupných miestach sa využíva na hubenie molí ale aj iného škodlivého hmyzu plynovanie resp. dymovnice

Domácnosti - odstránenie škodcami napadnutého substrátu (napr. vyhodenie napadnutých potravín), textílie a kožušiny preklepávať
 
Moľa obilná