Copyright © 2008- RemekDDD.sk  Všetky práva vyhradené.
Používaním tohto webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies v súlade s nastavením prehliadača. Viac informácií
MENU
Profil firmy
Deratizácia
Dezinsekcia
Dezinfekcia
Cenník DDD služieb
Škodcovia
HACCP
IPM
Kontakt
VIZITKA
Jozef Remek DDD
Gaštanová 10
010 07 Žilina
mobil: 0905 794 418
email: remekddd@remekddd.sk
V prípade záujmu volajte 0905 794 418

Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus)

Telo Kliešťa obyčajného je vajcovitého tvaru, zhora stlačené. Samička je dlhá 3,5 - 4,5 mm, predná časť tela je čierna, zadná červenkavá. Samček Kliešťa obyčajného je dlhý 2,2 - 2,6 mm, čierno sfarbený. Ústne ústroje sú cicavé, vredu zahrotené, pri cicaní sa zavŕtava do kože hostiteľa. Samička Kliešťa obyčajného po nacicaní nakladie až 5000 vajíčok do spadnutého lístia a zahynie. Z vajíčok sa vyliahnu 6-nohé larvy, ktoré sa prichytia na prvého hostiteľa (plaz, vták, drobný zemný cicavec), po napití krvi odpadnú a v pôde sa lienia. Po lienení sa Klieš obyčajný mení na 8-nohú nymfu, ktorá sa prichytí na druhého hostiteľa (veverica, zajac, väčší vták) niekoľko dní cicia krv a potom odpadne. V pôde sa Kliešť obyčajný opäť lieni a mení sa na samca alebo samicu (imago).

Firma Jozef Remek DDD - deratizácia, dezinsekcia a dezinfekcia vám v prípade potreby poradí alebo zabezpečí dezinsekciu kliešťov.

Dospelé kliešte sa prichytávajú na väčších hostiteľov (srny, jelene, líšky). Samice kliešťa cicajú krv 5-14 dní.

Nacicané kliešte majú sivú farbu a veľkosť hrachu. Vývoj od vajíčka po dospelého jedinca trvá 3 - 4 roky. Toto striedanie rôznych hostiteľov má zásadný epidemiologicky význam pri prenose pôvodcov nákaz. Kliešť obyčajný prenáša veľmi závažné ochorenia, napr. kliešťový vírusový zápal mozgu, lymskú boreliózu, tularémiu, encefalitídu.

Kliešť obyčajný, ktorý patrí medzi škodcov sa vyskytuje v listnatých a zmiešaných lesoch, od nížin do nadmorskej výšky 600-700m. Kliešte dávajú prednosť listnatým lesom s krovím a bylinným podrastom. Larvy nymfy a dospelé kliešte čakajú na hostiteľov na rastlinách a vetvičkách maximálne do výšky 40 cm.

V prírode sa kliešte objavujú včasné zjari. Najhojnejší výskyt Kliešťa obyčajného je v apríli - máji a od polovice septembra a v októbri. Kliešťa obyčajného si môžete ľahko pomýliť s Roztočom múčnym ale Roztoč múčny sa na rozdiel od Kliešťa obyčajného vyskytuje najčastejšie v potravinách.
 
Kliešť obyčajný