Copyright © 2008- RemekDDD.sk  Všetky práva vyhradené.
Používaním tohto webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies v súlade s nastavením prehliadača. Viac informácií
MENU
Profil firmy
Deratizácia
Dezinsekcia
Dezinfekcia
Cenník DDD služieb
Škodcovia
HACCP
IPM
Kontakt
VIZITKA
Jozef Remek DDD
Gaštanová 10
010 07 Žilina
mobil: 0905 794 418
email: remekddd@remekddd.sk
V prípade záujmu volajte 0905 794 418

Potkan hnedý

Potkan hnedý je narozdiel od Potkana tmavého rozšírený po celom svete, pričom vyhľadáva chladnejšie a vlhké prostredie. Podľa spôsobu života sa potkan hnedý zaraďuje do skupiny eusynantrópov (stáli synantropi), ktorých vývoj zašiel tak ďaleko, že ľudské sídliská sú im hlavným a často jediným trvalým prostredím v ktorom žijú.

Deratizácia potkanov sa má vykonávať pravidelne aby sa v miestach výskytu potkany nepremnožili. Pri väčšom zamorení potkanmi v interiéroch odporúčam vykonať po deratizácií potkanov aj dezinfekciu priestorov.

Potkan hnedý má zvyčajne šedo hnedú srsť, na bruchu svetlejšiu, pysk tupo zakončený, ušnice viditeľné (prehnuté dopredu nesiahajú k očiam), chvost je hrubý, kratší ako telo, dĺžka tela je 22 - 30 cm, maximálna hmotnosť 500 g.

Potkany hnedé pohlavne dospievajú vo veku 3 mesiacov, vo vrhu býva 7-10 mláďat.

Potkan sa dožíva 1 roka, maximálne 2 a pol roka. Rozmnožovacie obdobie sa mení v závislosti od podmienok vonkajšieho prostredia. Pokles rozmnožovania sa zaznamenáva v zimnom období a v čase letných horúčav. Veľa mláďat potkana zahynie (odhad 75%). Potkan hnedý je prevažne nočné zviera. Potravu vyhľadáva potkan väčšinou po západe slnka. V prípade, že je populácia potkanov premnožená, vyhľadávajú krmivo aj počas dňa. Potkan hnedý je všežravý so sklonom k mäsožravosti, často sa u neho vyskytuje kanibalizmus. Potkan hnedý musí denne piť. Pri nedostatku potravy a vody potkan hynie už za 5 dní. Vyhrabáva si nory, často v blízkosti vody, vyskytuje sa v kanalizácii, blízko hnojísk a smetísk, v pivniciach, skladoch, silách.

Potkan hnedý má dobrý čuch, výborne hrabe, pláva (aj pod vodou) a šplhá do výšok. Potkan hnedý je farboslepý zle vidí a pri orientácii sa riadi pomocou čuchu, sluchu a hmatovými chlpami. Potkany sa preto pohybujú hlavne okolo stien a pevných predmetov. Chuťová vnímavosť je veľmi dobre vyvinutá.

Život v spoločenstvách potkanov má svoje špecifické zákony. Potkany sa vedia veľmi dobre prispôsobovať rôznym podmienkam vonkajšieho prostredia. Potkany hnedé majú sklon k priestorovej a vekovej segregácii. Početnosť populácie týchto hlodavcov je určovaná vhodnosťou obydlia a množstvom krmiva. Žiaden iný živočíšny druh nebol tak dlho a intenzívne ničený, napriek tomu aj v súčasnom období je potkan prítomný a prosperuje vo všetkých kontinentoch obývaných človekom.

Ak sa vyskytnú vo vašom okolí problémy s hlodavcami, stačí kontaktovať DDD služby Žilina - Jozef Remek DDD, ktorá odborne zabezpečí deratizáciu potkanov (hlodavcov).
 
Potkan hnedý