Copyright © 2008- RemekDDD.sk  Všetky práva vyhradené.
Používaním tohto webu vyjadrujete súhlas s používaním cookies v súlade s nastavením prehliadača. Viac informácií
MENU
Profil firmy
Deratizácia
Dezinsekcia
Dezinfekcia
Cenník DDD služieb
Škodcovia
HACCP
IPM
Kontakt
VIZITKA
Jozef Remek DDD
Gaštanová 10
010 07 Žilina
mobil: 0905 794 418
email: remekddd@remekddd.sk
V prípade záujmu volajte 0905 794 418

Ploštica posteľná

Ploštica posteľná má veľkosť tela 4-8 mm, ploché oválne telo hrdzavo hnedej farby. Krídla Ploštice posteľnej sú zakrpatené. Ústne ústroje sú bodavocicavé. Vyvíja sa nedokonalou premenou. Samička Ploštice posteľnej denne znáša 5 vajíčok, počas celého života ich nakladie až 500. Vajíčka sú lepkavé, samička ich priliepa na tmavé, neprístupné miesta ( štrbiny v nábytku, rámy obrazov, drevené obloženie stien).

Z vajíčok sa za 14 - 20 dní liahnu malé 1 mm larvy. Larvy Ploštice posteľnej sa 5 krát zvliekajú a po každom zvlečení sa potrebujú nacicať krvi. Doba vývoja ploštice od vajíčka po vajíčko závisí od teploty prostredia a trvá 1 až 2 mesiace. Ploštica posteľná dobre znáša nízke teploty až do -17°C. Dospelé jedince žijú 14 mesiacov a hladovať dokážu cca 140 dní (údajne až 12 mesiacov).

Ploštica je nočný hmyz, cez deň sa ukrýva na suchých miestach blízko postelí, v nábytku, v matracoch, v škárach v stenách, za obrazmi, za elektrickými zásuvkami, za drevenými obkladmi stien, v kovovom rúrkovom nábytku. Ploštica posteľná dáva prednosť drevu a papieru.

Ploštice žijú mimo tela človeka, zvieraťa. Na svojho hostiteľa sa ploštice prichádzajú nacicať krvi. Krv cicajú všetky vývojové štádiá. Ploštice posteľné dokážu potravu vyhľadávať aktívne aj na väčšie vzdialenosti. Prítomnosť ploštíc mimo priameho pozorovania možno zistiť tiež podľa charakteristického červeno-hnedého trusu na nábytku, na posteľnom prádle, pri silnom zahmyzení aj podľa typického zápachu.

Voľne predajné spreje a iné chemické nástrahy na ploštice sú veľmi málo účinné a preto je potrebné previesť profesionálnu dezinsekciu.

Ploštica posteľná neprenáša ochorenie ale jej bodnutie spôsobuje na koži bolestivé, silno svrbiace pupence, ktoré je potrebné dezinfikovať.

Ak máte problémy s Plošticou posteľnou a chcete sa jej nadobro zbaviť kontaktujte Jozef Remek DDD - dezinsekcia (cenník dezinsekcie).
 
Ploštica posteľná